Archives for

Co zyskasz, mając stronę responsywną

Wyobraź sobie, że posiadasz sklep internetowy. Od pewnego czasu niestety, liczba zamówień spada, a ty nie jesteś w stanie znaleźć tego przyczyn. Udoskonalasz ofertę, wprowadzasz promocje i nic. Efektów nie ma. Jedną z najprawdopodobniejszych przyczyn będzie odejście od twojego sklepu użytkowników, korzystających ze smartfonów. Jeśli dodamy do tego, że twój sklep jest wyłącznie w wersji na komputery, to wersja ta wydaje się być jeszcze bardziej wiarygodna. Co możemy zrobić, aby tę sytuację naprawić?

Jedynym rozsądnym wyjściem będzie zamówienie strony responsywnej. Sklep www w wersji responsywnej jest tak zaprojektowany, aby doskonale się wyświetlać na małych ekranach urządzeń przenośnych. To właśnie dzięki temu, użytkownicy chętniej będą korzystać z twojego sklepu, wyświetlając jego strony na swoich smartfonach i laptopach.

Strony responsywne obecnie są standardem na całym świecie. Firmy z różnych branż inwestują w modernizację swoich dotychczasowych witryn, tak aby zapewnić im wersję RWD. Ten trzyliterowy skrót jest odpowiednikiem dla stron responsywnych i ty, jako właściciel swojego sklepu, również powinieneś pomyśleć o tym, aby taką wersję dla siebie zbudować. Ile to będzie kosztowało i czy responsywne strony internetowe w jakiś sposób mogą wpłynąć na twoją dotychczasową pozycję w wyszukiwarce? Obawy te z pewnością nie są bezpodstawne, szczególnie, jeśli do tej pory wiele czasu i pieniędzy poświęciłeś na wypozycjonowanie swojego sklepu.

Dobrze zbudowane i wdrożone strony responsywne to takie, których wdrożenie przebiegło bez problemu i jedyna ingerencja miała miejsce wyłącznie w arkusz stylów i polegało na dodaniu do niego nowych klas. Jeśli strony responsywne były wykonywane przez doświadczonych deweloperów, nie powinno to skutkować spadkiem pozycji w Google. Wręcz przeciwnie. Po przeprowadzeniu ponownej analizy strony, jest bardzo prawdopodobne że twój sklep przesunie się o kilka kolejnych oczek do góry. Jak to możliwe? Będzie to swojego rodzaju prezentem od Google za to, że pomyślałem o wygodzie swoich użytkowników i zapewniłeś im wersję RWD. Strony internetowe, charakteryzujące się dużą przyjaznością i łatwością obsługi, są znacznie wyżej i lepiej oceniane przez algorytm wyszukiwarek i zajmują wysokie pozycje, stając się łatwiejszym do wyszukania.

Kiedy omawiamy strony responsywne, pojawia się ważne pytanie o to, czy każdy sklep lub witryna może być wyposażona w wersję RWD. Czy jej dotychczasowa budowa na to pozwala, czy jednak konieczne stanie się wprowadzenie jakichś zmian i poprawek do kodu źródłowego? W przypadku, w którym mamy do czynienia ze stosunkowo nowymi stronami, żadnych komplikacji być nie powinno. Niestety nie można tego samego powiedzieć w przypadku stron, których cała konstrukcja opiera się o tabele i ramki. Są to nieaktualne już dziś standardy dla budowy stron i wprowadzenie dla takiej wersji responsywnej, z pewnością będzie wymagało przebudowy strony od nowa. Czy w takim wypadku należy przewidzieć większy budżet na stronę responsywną? Z pewnością tak, ponieważ ilość pracy do wykonania będzie kilka razy większa. Nie powinieneś jednak obawiać się takiej inwestycji, gdyż dzięki niej zyskasz naprawdę dobrze zbudowaną stronę firmową.